W piątek 19 czerwca 2026 r. na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej zostało zorganizowane „SPOTKANIE DWÓCH DZIEWIĄTEK”. Spotkali się przedstawiciele zarządu Koła Nr 9 w Myszkowie ( woj. śląskie) z kolegami Koła Nr 9 w Prudniku ( woj. opolskie) Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej. W spotkaniu uczestniczyli goście honorowi w osobach: Mariusza Rembaka Wójta Gminy Niegowa oraz mł. bryg. Grzegorza Paula Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie wraz ze swoim Zastępcą bryg. Krzysztofem Dzwonnikiem. Dodatkowo w spotkaniu wzięli udział inni oficerowie myszkowskiej komendy: st. kpt. Michał Słota Kierownik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego i st. kpt. Norbert Wiktor Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie i wspólną degustacją kawy i smacznych ciast. Po zakończeniu tego krótkiego poczęstunku goście w towarzystwie gospodarzy zapoznali się z pomieszczeniami komendy, w szczególności z nowo oddanym do użytku Stanowiskiem Kierowania Komendanta Powiatowego.
Dalsza część spotkania dotyczyła zwiedzenia Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Muzeum mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Obiekt został pomyślany jako muzeum interaktywne – rodzaj parku technologicznego. Zwiedzający Stary Młyn wyruszają w pasjonującą podróż w czasie. W jej trakcie poznają historię pięciu głównych rzemiosł, które są od wieków obecne w Żarkach tj. młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Całość uzupełnia prezentacja losów miasteczka wzbogacona wątkami handlu. Każdy kolejny element ekspozycji to krok w głąb historii – tajemniczej i fascynującej opowieści o miejscach, przedmiotach i ludziach, przez wieki stanowiących fundament istnienia Żarek.
Po zwiedzeniu Muzeum Dawnych Rzemiosł udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin – to znane miejsce kultu maryjnego będące częścią zespołu klasztornego OO. Paulinów, położonego na przedmieściu Żarek w Leśniowie. Jest ono ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na trasie z Krakowa oraz ze Śląska na Jasną Górę. Położenie Sanktuarium na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w regionie o wybitnych walorach środowiska przyrodniczego, w obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd sprawia, że jest to szczególne miejsce modlitwy i spotkania z Matką Bożą.
Następnie udaliśmy się do restauracji znajdującej się w kompleksie „Zamku Bobolice” na wspólną degustację regionalnych potraw. Po wspaniałym posiłku zwiedzaliśmy odbudowany z ruin Zamek w Bobolicach, znajdujący się na terenie gminy Niegowa. Gmina Niegowa położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej, w otulinie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych, na południowy wschód od Częstochowy, w dorzeczu Pilicy i Warty. Po fascynującym zwiedzeniu komnat zamkowych z jakże ciekawymi opowieściami Pani przewodnik związanymi z dziejami zamku przemieściliśmy się do strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Niegowie. Gmina Niegowa położona jest na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej, w otulinie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych, na południowy wschód od Częstochowy, w dorzeczu Pilicy i Warty.
Spotkanie przebiegło w życzliwej, miłej i przyjacielskiej atmosferze.






























